Diagnostyka i leczenie zapalenia trzustki

Objawy i przyczyny zapalenia trzustki

Choroba, jaką jest zapalenie trzustki należy, obok nowotworu tego organu, do najczęściej zgłaszanych problemów medycznych związanych z trzustką. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, to właśnie przewlekłe i ostre zapalenie trzustki, rak trzustki oraz mukowiscydoza znajdują się na pierwszych pozycjach wśród najczęstszych chorób przewlekłych. Poznajmy, zatem główne czynniki, które przyczyniają się do tak dramatycznej sytuacji.

Zapalenie trzustki to choroba, o dość skomplikowanym podłożu. Główną przyczyną, jaka powoduje zachorowania tego typu, to nadużywanie nikotyny i zbyt częste sięganie po alkohol. Lekarze wskazują również, na genetyczne – dziedziczne podłoże tej choroby. Poza tym, za pojawieniem się tego stanu chorobowego, stoi również nieprawidłowa dieta, bogata w różnego rodzaju tłuszcze. Wielu ekspertów uważa, że to właśnie nieodpowiednie nawyki żywieniowe, doprowadzają w rezultacie do upośledzenia pracy organu, jakim jest trzustka. Niekiedy, jako przyczynę zapalenia trzustki podaje się również interakcję z lekami. Dotyczy to głównie ostrego zapalenia tego narządu, o czym możesz również przeczytać w zakładce >>> Ostre zapalenie trzustki.

 U niektórych pacjentów zapalenie trzustki może przerodzić się w jedno z takich groźnych powikłań jak: cukrzyca, kamica żółciowa czy zaburzenia odżywiania prowadzące do wychudzenia i objawiające się częstymi biegunkami. Dotyczy to głównie przewlekłej postaci choroby, o czym przeczytasz również w zakładce >>> Przewlekłe zapalenie trzustki.

Najczęstsze objawy, jakie mogą dać sygnał, iż trzustka pracuje nieprawidłowo to między innymi: silny ból brzucha; nudności i wymioty; wzdęcia; zaburzenia świadomości; duszność; przyspieszone tętno; bezmocz.

Podsumowując, należ podkreślić, że objawy i przyczyny zapalenia trzustki, różnią się od siebie w zależności od charakteru choroby. Zapalenie trzustki może wszak przebiegać w sposób ostry lub przewlekły. Obydwa te stany chorobowe, wymagają prócz szybkiej interwencji lekarza, zastosowania właściwej diety. Temat ten omówiliśmy bardziej szczegółowo w zakładce >>> Dieta przy zapaleniu trzustki