Diagnostyka i leczenie zapalenia trzustki

Ostre zapalenie trzustki

Choroba, jaką jest zapalenie trzustki, może przybrać jedną z dwóch różnych postaci. Może to być przewlekłe lub ostre zapalenie trzustki. Bez względu jednak na charakter choroby, bardzo ważnym elementem powrotu do zdrowia pacjenta, jest odpowiednie rozpoznanie, właściwe leczenie (często także szpitalne) oraz zmiana nawyków żywieniowych.

Ostre zapalenie trzustki to stan chorobowy, który może mieć bardzo ciężki przebieg, dlatego też, najczęściej stosowane jest wówczas leczenie szpitalne. Ten stan chorobowy objawia się głównie silnym nagłym bólem brzucha, któremu często towarzyszą: gorączka, nudności i wymioty oraz niedrożność jelit. Bardzo często pojawiają się także dolegliwości ze strony układów: krążenia (przyspieszone tętno, wstrząs, obniżone ciśnienie krwi); oddechowego (duszność, sinica, przyspieszony oddech); nerwowego (splątanie, zaburzenia świadomości); moczowego(bezmocz lub zmniejszona ilość wydalanego moczu). Mogą też wystąpić objawy skazy krwotocznej.

Jako główne przyczyny tego stanu chorobowego uważa się: nowotwory trzustki; uzależnienie od alkoholu; wady rozwojowe trzustki; zażywanie leków takich jak np.: sulindak, estrogeny, difenoksylat. Ostremu zapaleniu trzustki sprzyjają również: niedokrwienie, mocznica, cukrzyca, niewłaściwe nawyki żywieniowe. Należy przy tym podkreślić, że cukrzyca może również pojawić się, jako powikłanie w przypadku stanu przewlekłego zapalenia. Więcej na ten temat opisane jest w zakładce >>> Przewlekłe zapalenie trzustki.

Leczenie, jakie najczęściej stosuje się w tym przypadku, to hospitalizacja a niekiedy interwencja chirurgiczna – szczególnie, gdy doszło do zakażenia ognisk martwicy. Bardzo ważnym etapem powrotu do zdrowia pacjenta cierpiącego na ostre zapalenie trzustki, jest właściwie skomponowana dieta. Powinna ona opierać się na eliminacji i ograniczeniu spożywania tłuszczów. W to miejsce, powinno zastosować się większą ilość węglowodanów. Bardziej szczegółowo omówiliśmy to zagadnienie w zakładce >>> Dieta przy zapaleniu trzustki.

Na zakończenie, należy dodać, że ostre zapalenie trzustki może wystąpić ponownie. Dlatego też, bardzo ważnym jest ścisłe dostosowanie się do wskazań lekarza, które są odpowiedzią na konkretne przyczyny powstania choroby. Możesz o nich dokładniej poczytać w zakładce >>> Objawy i przyczyny zapalenia trzustki.

Głównie zaleca się wówczas: odstawienie alkoholu, zmiana diety na lekkostrawną, zastosowanie leków zmniejszających stężenie lipidów we krwi, zmniejszenie masy ciała, zmiana stosowanego przez chorego leku, jeśli to on jest czynnikiem chorobotwórczym.